MENU
Contact Event
Event Tasks
My Account
Login to view your account
Soccer in college
Colleges
Tournaments
Leagues
Teams
Athletes
USA Rank
How USA Rank works
View Rankings
SincSports
Sinc My Team
Upcoming Events
Promote Your Event
Help & Support
Searchable Help
Contact Us
Home
Apply
Information
Overview
Important Documents
Team Documents
Team Check-In
Concessions/Vendors
Local Restaurant Choices
Tournament T-shirts
Volunteers
Volunteer Sign-up Page
Schedules
Applied/Accepted Teams
Schedules
Venues
Hotels
Past Champions/Finalists
2023 Champions & Finalist
2021 Tournament Results
2020 Tournament Results
2019 Tournament Results
2018 Tournament Results
2017 Tournament Results
2016 Tournament Results
2014 Tournament Results
2013 Tournament Results
2012 Tournament Results
2011 Tournament Results
2010 Tournament Results
2009 and Earlier Results
Colleges
Registration
Registered Colleges
Recruits - Boys
Recruits - Girls
Showcase Tips
Log In / Sign Up
People Search
Event Search
USA Rank ID
Search
Can't find what you need?
Contact Us
DIVISIONS
VENUES
CLUBS
Find Game
Game #:
Carolina Cup
Schedule
Standings
Ballentine Park Complex Schedule
Saturday
9/30/2023
8:30 AM
#00890
H:
LCGSA Earthquakes
A:
SCUFC 13 GIRLS PRE-ECNL 2
0
2
Under 11 Girls Gold
Ballentine Park #1B
Saturday
9/30/2023
8:30 AM
#00879
H:
CASC 15 Blue
A:
CESA 2014 G White
2
2
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
8:30 AM
#00880
H:
SPARTANBURG UNITED 14 GIRLS GREEN
A:
SCUFC 14 Girls Black
3
2
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
8:30 AM
#00726
H:
SCUFC 13 Boys Classic Blue
A:
CSC 13 BOYS YELLOW NORTH
1
7
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #3A
Saturday
9/30/2023
8:30 AM
#00727
H:
BA CLT West 2013 Boys Garnet
A:
AFC 2013 Boys
3
3
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #3B
Saturday
9/30/2023
9:00 AM
#00902
H:
AFC 2014 BOYS PURPLE
A:
SCUFC 14 Boys Red
5
4
Under 10 Boys Silver
Ballentine Park 1A
Saturday
9/30/2023
10:00 AM
#00412
H:
CASC 12 BLUE
A:
United FC-Furman - 2012G Black
3
1
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #1B
Saturday
9/30/2023
10:00 AM
#00682
H:
LEXINGTON SA 14 B WHITE
A:
Coast 14 White
6
2
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
10:00 AM
#00536
H:
FCC 2015 Boys Navy
A:
SCUFC 15 BOYS BLUE
2
4
Under 09 Boys Silver
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
10:00 AM
#00414
H:
LCGSA U 12 WAKE
A:
12 (12U) HFC Hendersonville G
7
0
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #3A
Saturday
9/30/2023
10:00 AM
#00595
H:
BA CLT West 2013 Boys Blue
A:
13 (11U) CSA YORK KING
0
3
Under 11 Boys Silver
Ballentine Park #3B
Saturday
9/30/2023
10:30 AM
#00943
H:
LCGSA TSUNAMI 2014/2015
A:
United FC-Furman - 2014G Black
8
1
Under 10 Girls Silver 1
Ballentine Park 1A
Saturday
9/30/2023
11:30 AM
#00378
H:
13 (11U) CSA Matthews Blue
A:
CASC 13/14B CANNONS
2
5
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #1B
Saturday
9/30/2023
11:30 AM
#00535
H:
Lexington SA 15B Red
A:
2015B BLACK 2
5
6
Under 09 Boys Silver
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
11:30 AM
#00683
H:
SCUFC 14 Boys Black
A:
OUSA U10 2014-2015
3
3
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
11:30 AM
#00379
H:
FMU '13 Boys Green
A:
COAST 13 BLACK
0
3
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #3A
Saturday
9/30/2023
11:30 AM
#00889
H:
CESA 2014G BLACK
A:
BA CAR West 2013 Girls
3
0
Under 11 Girls Gold
Ballentine Park #3B
Saturday
9/30/2023
12:00 PM
#00684
H:
CESA 2014B JUNIOR ACADEMY
A:
SCUFC 14 Boys White
8
2
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park 1A
Saturday
9/30/2023
1:00 PM
#00728
H:
FCC 2013 Boys White
A:
BA CLT WEST 2013 BOYS GARNET
4
7
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #1B
Saturday
9/30/2023
1:00 PM
#00673
H:
CESA 2014 BOYS WHITE 1B
A:
CSC 14 Boys Navy North
5
4
Under 10 Boys Bronze 1
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
1:00 PM
#00882
H:
DISA STARZ
A:
CASC 15 Blue
1
0
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
1:00 PM
#00730
H:
SCUFC 13 Boys Classic Red
A:
CSC 13 Boys Yellow North
4
4
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #3B
Saturday
9/30/2023
1:30 PM
#00891
H:
BA CAR West 2013 Girls
A:
LCGSA Earthquakes
3
3
Under 11 Girls Gold
Ballentine Park #3A
Saturday
9/30/2023
1:30 PM
#00672
H:
CESA '14B white 2
A:
COAST 14 BLACK
0
3
Under 10 Boys Bronze 1
Ballentine Park 1A
Saturday
9/30/2023
2:30 PM
#00416
H:
SCUFC Mustangs 2
A:
CASC 12 BLUE
0
2
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #1B
Saturday
9/30/2023
2:30 PM
#00900
H:
Lexington SA 14B Red
A:
AFC 2014 BOYS PURPLE
2
3
Under 10 Boys Silver
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
2:30 PM
#00899
H:
SCUFC 14 Boys Red
A:
CESA 2014 BOYS WHITE 1A
4
6
Under 10 Boys Silver
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
2:30 PM
#00892
H:
CESA 2013G Red
A:
CESA 2014G Black
4
4
Under 11 Girls Gold
Ballentine Park #3B
Saturday
9/30/2023
3:00 PM
#00419
H:
12 (12U) HFC Hendersonville G
A:
SCUFC 12 GIRLS PREMIER 1
1
4
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #3A
Saturday
9/30/2023
3:00 PM
#00946
H:
SCUFC 14 GIRLS RED
A:
LCGSA Tsunami 2014/2015
4
0
Under 10 Girls Silver 1
Ballentine Park 1A
Saturday
9/30/2023
4:00 PM
#00380
H:
CASC 13/14B CANNONS
A:
FMU '13 Boys Green
6
5
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #1B
Saturday
9/30/2023
4:00 PM
#00881
H:
CESA 2014 G White
A:
Spartanburg United 14 Girls Green
3
3
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
4:00 PM
#00687
H:
Coast 14 White
A:
SCUFC 14 BOYS BLACK
1
8
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
4:00 PM
#00381
H:
COAST 13 BLACK
A:
13 (11U) CSA Matthews Blue
5
3
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #3B
Saturday
9/30/2023
4:30 PM
#00417
H:
UNITED FC-FURMAN - 2012G BLACK
A:
SCUFC 12 Girls Premier 2
5
0
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #3A
Saturday
9/30/2023
4:30 PM
#00688
H:
AFC 2014 Boys
A:
CESA 2014B JUNIOR ACADEMY
2
9
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park 1A
Saturday
9/30/2023
5:30 PM
#00883
H:
SCUFC 14 GIRLS BLACK
A:
DISA Starz
2
0
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2A
Saturday
9/30/2023
5:30 PM
#00689
H:
SCUFC 14 Boys White
A:
BA CLT WEST 2014 BOYS
0
8
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park #2B
Saturday
9/30/2023
6:00 PM
#00677
H:
CESA '14B white 2
A:
CSC 14 BOYS NAVY NORTH
0
3
Under 10 Boys Bronze 1
Ballentine Park 1A
Sunday, October 1, 2023
Sunday
10/1/2023
8:30 AM
#00884
H:
SCUFC 14 Girls Black
A:
CASC 15 BLUE
2
3
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2A
Sunday
10/1/2023
8:30 AM
#00885
H:
SPARTANBURG UNITED 14 GIRLS GREEN
A:
DISA Starz
4
2
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2B
Sunday
10/1/2023
8:30 AM
#00894
H:
SCUFC 13 Girls Pre-ECNL 2
A:
CESA 2014G BLACK
1
2
Under 11 Girls Gold
Ballentine Park #3B
Sunday
10/1/2023
9:00 AM
#00732
H:
CSC 13 Boys Yellow North
A:
AFC 2013 Boys
3
3
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #3A
Sunday
10/1/2023
10:00 AM
#00533
H:
San Rafael 2015B
A:
SCUFC 15 BOYS RED
1
7
Under 09 Boys Gold
Ballentine Park #2A
Sunday
10/1/2023
10:00 AM
#00540
H:
FCC 2015 BOYS NAVY
A:
Lexington SA 15B Red
9
2
Under 09 Boys Silver
*** Cancelled ***
Sunday
10/1/2023
10:00 AM
#00541
Final
H:
2015B BLACK 2
A:
SCUFC 15 Boys Blue
3
1
Under 09 Boys Silver
Ballentine Park #2B
Sunday
10/1/2023
10:00 AM
#00382
H:
Coast 13 Black
A:
CASC 13/14B Cannons
2
2
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #3B
Sunday
10/1/2023
10:00 AM
#00947
H:
SCUFC 14 GIRLS RED
A:
United FC-Furman - 2014G Black
8
2
Under 10 Girls Silver 1
Ballentine Park 1A
Sunday
10/1/2023
10:30 AM
#00731
H:
BA CLT WEST 2013 BOYS GARNET
A:
SCUFC 13 Boys Classic Red
6
0
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #1B
Sunday
10/1/2023
10:30 AM
#00383
H:
FMU '13 Boys Green
A:
13 (11U) CSA Matthews Blue
1
1
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #3A
Sunday
10/1/2023
11:30 AM
#00690
H:
Lexington SA 14 B White
A:
SCUFC 14 BOYS BLACK
3
6
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park #2A
Sunday
10/1/2023
11:30 AM
#00693
H:
AFC 2014 BOYS
A:
SCUFC 14 Boys White
5
4
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park #2B
Sunday
10/1/2023
11:30 AM
#00421
H:
SCUFC Mustangs 2
A:
UNITED FC-FURMAN - 2012G BLACK
0
3
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #3B
Sunday
10/1/2023
11:30 AM
#00679
H:
CSC 14 BOYS NAVY NORTH
A:
DISA United
8
1
Under 10 Boys Bronze 1
Ballentine Park 1A
Sunday
10/1/2023
12:00 PM
#00420
H:
CASC 12 BLUE
A:
SCUFC 12 Girls Premier 2
2
0
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #1B
Sunday
10/1/2023
12:00 PM
#00422
H:
LCGSA U 12 WAKE
A:
SCUFC 12 Girls Premier 1
2
1
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #3A
Sunday
10/1/2023
1:00 PM
#00649
H:
Coast 15 Black
A:
SCUFC 15 BOYS BLACK
3
5
Under 09 Boys Bronze
Ballentine Park #2A
Sunday
10/1/2023
1:00 PM
#00904
H:
LEXINGTON SA 14B RED
A:
SCUFC 14 Boys Red
5
3
Under 10 Boys Silver
Ballentine Park #2B
Sunday
10/1/2023
1:00 PM
#00434
H:
SCUFC 12 Boys Classic Blue
A:
COAST 12 BLACK
1
2
Under 12 Boys Bronze
Ballentine Park #3B
Sunday
10/1/2023
1:00 PM
#00691
H:
OUSA U10 2014-2015
A:
Coast 14 White
9
0
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park 1A
Sunday
10/1/2023
1:30 PM
#00436
H:
SCUFC 12 Boys Classic Red
A:
MOUNT PLEASANT REC DEPARTMENT RED..
0
2
Under 12 Boys Bronze
Ballentine Park #1B
Sunday
10/1/2023
1:30 PM
#00433
H:
BA CLT West 12 Boys Blue 2
A:
FCC 2012 Boys White
3
3
Under 12 Boys Bronze
Ballentine Park #3A
Sunday
10/1/2023
2:30 PM
#00886
H:
CASC 15 Blue
A:
SPARTANBURG UNITED 14 GIRLS GREEN
0
2
Under 10 Girls Silver 2
Ballentine Park #2A
Sunday
10/1/2023
2:30 PM
#00435
H:
12 (12U) HFC CLASSIC 3
A:
OUSA U12 2012-2013
4
2
Under 12 Boys Bronze
Ballentine Park #3B
Sunday
10/1/2023
2:30 PM
#00949
Final
H:
SCUFC 14 GIRLS RED
A:
LCGSA Tsunami 2014/2015
6
0
Under 10 Girls Silver 1
Ballentine Park 1A
Sunday
10/1/2023
3:00 PM
#00734
Final
H:
BA CLT West 2013 Boys Garnet
A:
AFC 2013 BOYS
0
2
Under 11 Boys Bronze 2
Ballentine Park #1B
Sunday
10/1/2023
3:00 PM
#00384
Final
H:
COAST 13 BLACK
A:
CASC 13/14B Cannons
3
2
Under 11 Boys Bronze 3
Ballentine Park #3A
Sunday
10/1/2023
4:00 PM
#00913
H:
COAST 12 RED
A:
FCC 2013 Boys Gold
4
2
Under 12 Boys Gold
Ballentine Park #3B
Sunday
10/1/2023
4:30 PM
#00651
Final
H:
CESA 2015 JA BOYS RED 1
A:
SCUFC 15 Boys Black
5
3
Under 09 Boys Bronze
Ballentine Park #2A
Sunday
10/1/2023
4:30 PM
#00905
Final
H:
CESA 2014 BOYS WHITE 1A
A:
AFC 2014 Boys Purple
3
2
Under 10 Boys Silver
Ballentine Park #2B
Sunday
10/1/2023
4:30 PM
#00424
Final
H:
CASC 12 BLUE
A:
LCGSA u 12 Wake
5
1
Under 12 Girls Silver
Ballentine Park #3A
Sunday
10/1/2023
4:30 PM
#00694
Final
H:
OUSA U10 2014-2015
A:
BA CLT WEST 2014 BOYS
0
1
Under 10 Boys Bronze 2
Ballentine Park 1A
Sunday
10/1/2023
4:45 PM
#00437
Final
H:
COAST 12 BLACK
A:
Mount Pleasant Rec Department Red Wolves
2
1
Under 12 Boys Bronze
Ballentine Park #1B
Past 24 Hours
Past 3 Days
Past Week
Past 10 Days
Click any team name to see the full schedule for that team.
For further information on the standings, contact the tournment director
All
Fit on Page
Administrative Functions
Publish
Extract all games in the schedule to a spreadsheet on your computer
Refresh all of the hardcopy schedules AND standings
Reset divisons with crossover games
Enter a game number to go to the division that includes that game
Update the text that will be displayed when the schedules are offline
Add Offline Text
Update the text that will be displayed on the schedule page when the schedules are online
Add Schedule Text
Update the text that will be displayed on the standings page when the schedules are online
Add Standings Text
Update the text that will be displayed onthe bracket page when the schedules are online
Add Bracket Text
Update the text that will print on the bottom of the schedule printouts
Add Text to Print-out
Screen to display standings which can be displayed on a large monitor for teams
Spin
Schedule Options for all Divisions
Default Division
All
Under 08 Boys Gold
Under 08 Boys Silver
Under 09 Girls
Under 09 Boys Gold
Under 09 Boys Silver
Under 09 Boys Bronze
Under 09 Boys Copper
Under 10 Girls Gold
Under 10 Girls Silver 1
Under 10 Girls Silver 2
Under 10 Boys Gold
Under 10 Boys Silver
Under 10 Boys Bronze 1
Under 10 Boys Bronze 2
Under 11 Girls Gold
Under 11 Girls Silver
Under 11 Boys Gold
Under 11 Boys Silver
Under 11 Boys Bronze 1
Under 11 Boys Bronze 2
Under 11 Boys Bronze 3
Under 12 Girls Gold
Under 12 Girls Silver
Under 12 Boys Gold
Under 12 Boys Silver
Under 12 Boys Bronze
Under 12 Boys (11v11)
Under 13 Boys Gold
Under 13 Boys Silver
Under 13 Boys Bronze
Under 13/14 Girls Gold
Under 13/14 Girls Silver
Under 14 Boys Gold
Under 14 Boys Silver
Under 14 Boys Bronze
Under 14/15 Girls
Under 14/15 Boys Gold
Under 15 Boys Silver
Under 15 Boys Bronze
Under 16 Boys Gold
Under 16 Boys Silver
Under 15-17 Girls Gold
Under 15-17 Girls Silver
Under 17-19 Girls Gold
Under 16-19 Girls Silver
Under 17-19 Boys Gold
Under 17-19 Boys Silver
Under 17-19 Boys Bronze
Default Round
1
Post Scores
Yes
No
No Points
Group Display
Team Only
Club/Team
Team/Club
Team/State
Division Menu
3 Level (U18)
3 Level (90)/91
3 Level 90/(91)
Division only
Custom
Schedule
By Venue
Schedule
By Club
Game Sort
Date, Time, Field
Date, Field, Time
Hide UnScheduled
Public
Staff
First Display Day
Last Display Day
Start next day at midnight
Full Div.
Report
Codes
Link
H/A
Schedules
Standings
Brackets
Standings
Games Played
Wins
Losses
Ties
Percent
Goals For
Goals For Max
Goals Against
Goals Against Max
Percent
Goal Differential
Goal Differential Max
Points
Tie Breaker
Show
Links
All
Win/Tie/Loss
Sequence
Age/Sex
Name
Sex/Name
Age/Sex Rev
Game Information
Add a Game
Refresh
Game date and time
Enter date only
Enter date only (Show pending)
Unscheduled
Date:
Time:
Home Score:
Away Score:
Overtime
Shootout
Dbl Forfeit
Forfeit
Text Msg
Select Home Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Home:
Winner
Loser
Select Away Team
Determine by points
Determine from prior game
Override
Away:
Winner
Loser
Select a Venue/Field
Type in a field name
Venue:
Field:
Venue:
Type:
Round Robin
Consolation
Play In
Final
Semi Final
Quarter Final
Sweet 16
Round of 32
Round of 64
Round of 128
Round of 256
Third Place
Fifth Place
Seventh Place
Ninth Place
Eleventh Place
Thirteenth Place
Fifteenth Place
Seventeenth Place
Nineteenth Place
Twenty-first Place
Twenty-third Place
Twenty-fifth Place
Twenty-seventh Place
Twenty-ninth Place
Final (Gold)
Final (Silver)
Final (Bronze)
Final (Seeding)
Final (Cust)
Final - If Necessary
To Winner Bracket
Points game
- Game counts in standings
Game was cancelled
Advanced Options
Home Card
Code
Away Card
Cards
Override Points:
Home:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Away:
NO
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0
00
-1
-2
-3
-4
-5
-6
-7
-8
-9
-10
Crew
Icons
Home
Away
SincSports Only
Round:
Game:
Division:
Game:
Update Game 2 (Group and TeamNo)
1319
0
CARCUP
2023
CARCUP
SC941
teamclub
Y
1
NoCodes
Ballentine Park Complex
2023
9/24/2023
Set Max Differential
Schedule View
From
To
SINC Content Manager